Skip to content

Dzień Strażaka 2022. Wojewódzkie obchody

Pierwsze takie święto odbyło się w Polsce 1 marca 1831 r. z okazji powołania pierwszej straży pożarnej w Warszawie. Oprócz strażackich dni pracy i zawodów, w tym dniu odbyło się wiele innych wydarzeń: konferencji i wykładów, sympozjów i wystaw. Tegoroczne obchody zorganizowała Pomorska Komenda Główna Straży Pożarnej w Szczecinie – uczestniczyły w nich drużyny Czerwonego Krzyża z całego Pomorza.

Strażak jest zawsze tam, gdzie go potrzebujesz. I zawsze jest potrzebny. Bo mieszkańcy, kiedy nie wiedzą, co robić, zwracają się o pomoc do straży pożarnej.

I dlatego od dziesięcioleci ten zawód jest najbardziej szanowany i doceniany przez ludzi. Pomorscy strażacy – podczas dzisiejszych Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka 2022 – niejednokrotnie słyszeli słowo “dziękuję”, także od Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, który był gościem uroczystości.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą, celebrowaną przez Metropolitę Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Wojdę – w intencji strażaków i służby pożarniczej – w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Główne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, Komendanta Głównego Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka, przedstawicieli PSP, OSP, związków zawodowych, prezesa WFOŚiGW odbyły się na placu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Podczas uroczystego apelu wręczono awanse, odznaczenia i nagrody finansowe. Komendzie Miejskiej PSP w Gdyni przekazano również nowy samochód specjalny z drabiną mechaniczną. Samochód o wartości 2 701 404 zł został zakupiony w ramach programu “Doskonalenie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”.

Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, został odznaczony przez Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej medalem z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Wojewoda podkreślił, że jest to niezwykle ważna służba i podziękował wszystkim, którzy w niej pracują za ochronę i bezpieczeństwo. Pogratulował również tym, którzy otrzymali dziś medale i awanse.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Jest to coroczna uroczystość organizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas której wyróżniani są funkcjonariusze PSP mający znaczące osiągnięcia w swojej dziedzinie.

Czytaj więcej: https://urzad.info.pl/

5 komentarzy

 1. Ala
  18 maja 2022 @ 14:20

  Bardzo się cieszę, oddaję cześć i chwałę bohaterom Straży Pożarnej za ich odwagę w ratowaniu życia ludzkiego i niesieniu pomocy w różnych sytuacjach związanych z bezpieczeństwem.

 2. Ivan
  18 maja 2022 @ 14:24

  Ci dzielni mężczyźni i kobiety codziennie narażają swoje życie, aby nam pomagać, i zasługują na nasz szacunek i wdzięczność.

  Jestem im wdzięczny za wszystko, co robią, i chcę, aby wiedzieli, jak bardzo ich doceniam.

 3. Heniek
  18 maja 2022 @ 14:25

  Jesteśmy Wam wszystkim wdzięczni za Waszą bezinteresowną służbę i gotowość do narażania życia dla innych, aby uczynić nasz świat bezpieczniejszym.

 4. Jerzy
  18 maja 2022 @ 14:26

  Bohaterowie Straży Pożarnej są naprawdę godni podziwu. Są tam, gdzie ich potrzebujesz, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi podjąć każde wyzwanie, jakie rzuci im życie.

 5. Teresa
  18 maja 2022 @ 14:27

  Dzielni mężczyźni i kobiety, którzy służą w Straży Pożarnej, każdego dnia narażają swoje życie, a my dziękujemy im za ich służbę. Pragniemy również oddać cześć i chwałę tym, którzy stracili życie na służbie.

Dodaj komentarz