Skip to content

Znany polityk przeczy sam sobie w sprawie programu Rodzina 500+

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej (PO) i były premier Polski, powiedział w sobotę, że tylko tacy jak on mogą uratować 500+.

W rozmowie z TVP Info Tusk powiedział, że nie żałuje, iż nie wprowadził programu socjalnego. Za jego rządów – mówił – “gospodarka miała się dobrze (…) mieliśmy nadwyżkę budżetową”.

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub wątpliwości dotyczące oferowanych usług w ramach 500+ skontaktuj się poprzez 500 plus telefon.

Donald Tusk, przewodniczący rządzącej w Polsce partii Platforma Obywatelska (PO), wystąpił w miniony weekend na spotkaniu w Szczecinie, gdzie omówił politykę społeczną swojej partii, w tym 500+ i czternastą emeryturę.

W swoim wystąpieniu Tusk odniósł się do niedawnej informacji, że reporter TVN24 Tomasz Lis został zwolniony ze stanowiska redaktora naczelnego Newsweek Polska, a jego kolega Marcin Wolski odejdzie ze stacji z powodu krytycznych relacji na temat polityki rządu.

Tusk powiedział, że tylko odpowiedzialny rząd może uratować 500+, porównując je do “500 plus, a nie minus 1000”. Wyraził też obawę, jak w obecnych warunkach media będą relacjonować takie programy.

Inaczej o propozycji wypłacania 500 zł na dziecko miesięcznie mówił jednak w 2014 roku Donald Tusk. Program 500+ był jednym z głównych założeń nowego programu obecnej partii rządzącej, który został odsłonięty przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wspominał we Włocławku na spotkaniu z mieszkańcami, że na wszystkie programy społeczne zainicjowane przez PiS od 2015 roku wydano 240 mld zł.

Tusk mówił wtedy, że wystarczyłoby 500 zł na dziecko miesięcznie, gdyby rodzice wyprowadzili swoje dzieci ze świetlic, gdzie obecnie płacą po 150 zł za każde dziecko i zamiast tego wydali je w domu.

Zdaniem premiera RP Donalda Tuska nie ma możliwości sfinansowania wprowadzenia 500+ na drugie dziecko. Jego zdaniem lepiej byłoby, gdyby rząd zainwestował pieniądze w inne dziedziny, takie jak zdrowie, edukacja i ochrona środowiska.

Tusk twierdził, że podoba mu się pomysł wprowadzenia 500+, ale jest sceptyczny co do jego realizacji ze względów finansowych.

W 2019 roku Tusk twierdził, że nie żałuje, że nie wprowadził 500+. Stwierdził, że konieczne jest, aby Polska mądrze inwestowała pieniądze, aby zapewnić lepsze usługi i poprawić jakość życia obywateli.

3 komentarze

 1. Józek
  14 lipca 2022 @ 12:51

  Niestety tak wygląda państwo, gdzie walkę toczą dwie frakcje polityczne, nigdy nie wiadomo gdzie jest racja.

  W naszym kraju można znaleźć wiele przykładów, kiedy administracja nie reprezentuje interesów obywateli, a nawet narusza ich prawa i wolności.

  Nic więc dziwnego, że wielu obywateli woli pozostać we własnych domach i unikać kontaktu z przedstawicielami struktur władzy.

 2. Łucja
  14 lipca 2022 @ 12:54

  To smutne powiem, zamiast się jednoczyć i działać na rzecz obywateli to Państwo stawia takie przeszkody.

  Państwo zawsze chce być postrzegane jako lepsze od ludzi, którym służy. Czuje, że jest lepsze od swoich obywateli. Dlatego traktuje ich jak obywateli drugiej kategorii.

 3. Cezar
  14 lipca 2022 @ 12:55

  Fakt, że państwo stawia taką przeszkodę na drodze jednoczenia się obywateli i działania na ich rzecz jest smutny.

  Nawet jeśli tak jest, to i tak nie zmienia to faktu, że jest to wyzwanie dla naszych mieszkańców.

Dodaj komentarz