Skip to content

Wojsko Polskie zostało dodatkowo uzbrojone

Minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowy na dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia dla polskiego wojska. Polska kupi lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne haubice K9.

Umowy, które zostały podpisane w obecności polskiego prezydenta Andrzeja Dudy i jego południowokoreańskiego odpowiednika Moon Jae-in, mają wartość około 1,4 mld dolarów.

Błaszczak powiedział, że Polska modernizuje swoje siły zbrojne poprzez zakup broni, która “pozwoli nam stawić czoła wszelkim rodzajom zagrożeń.” Dodał, że zakupy te są częścią wysiłku, aby zapewnić, że Polska ma silny system obronny z wyposażeniem, które spełnia standardy NATO.

Zamówienie na zbiornik K2 podzielone jest na dwa etapy. W pierwszej fazie Polska zakupi 180 czołgów – dostawy rozpoczną się w tym roku, a druga faza obejmie ponad 800 czołgów i rozpocznie produkcję w Polsce w 2026 roku. Etapami jest również zakup haubicy samobieżnej K9.

Pierwszym z nich jest zakup 48 haubic, z których część trafi do Polski w tym roku, aby wypełnić lukę w sprzęcie przekazanym Ukrainie. Dostawy ponad 600 haubic rozpoczną się w 2024 r., a od 2026 r. armaty będą produkowane w Polsce. Samoloty K9 od początku były wyposażone w polskie systemy łączności, a także podłączą się do zintegrowanego systemu zarządzania bitwą Topaz.

Polska kupi też 48 lekkich myśliwców FA-50 z Korei Południowej, z których pierwsze 12 zostanie dostarczonych w połowie 2023 roku. Samolot zostanie skonfigurowany zgodnie z wymaganiami Sił Powietrznych RP i zostanie wyposażony w Natowski System Identyfikacji Zewnętrznej (IFF NATO). Jak informuje ppłk Krzysztof Platek, rzecznik Agencji Uzbrojenia, samolot został wybrany “głównie ze względu na jego dostępność i zdolność do szybkiego zastąpienia starzejącej się postsowieckiej technologii – Su-22 i MiG-29”. ”, w ostatecznej konfiguracji pociski i nowe radary uzupełnią myśliwiec F-16.

Południowokoreańska armia zamierza zasilić Polskę w sprzęt dla swoich żołnierzy. Do najważniejszych elementów wyposażenia należą FA-50 i K2 Black Panther.

FA-50 to wielozadaniowy samolot zdolny do zaawansowanego szkolenia oraz jako maszyna bojowa, uzbrojony w bomby kierowane i niekierowane, rakiety powietrze-powietrze oraz działko. Został zaprojektowany przez Korea Aerospace Industries we współpracy z Lockheed Martin, producentem F-16 i F-35.

K2 Black Panther to czołg podstawowy produkowany przez Huyndai Rotem, będący na wyposażeniu armii koreańskiej od 2014 roku. Uzbrojony w automatycznie ładowane działo gładkolufowe 120 mm oraz karabin maszynowy 12,7 mm, wyposażony jest w systemy samoobrony zdolne m.in. do niszczenia lub “oślepiania” wystrzelonych w jego kierunku pocisków. Załoga składa się z trzech osób. Czołg jest napędzany silnikiem Diesla, może pokonywać przeszkody wodne do 4,1 metra, waży 55 ton.

Przy wyborze uzbrojenia południowokoreańskiego Ministerstwo Obrony Narodowej kierowało się jego dostępnością w krótkich terminach, nowoczesnością, możliwościami oraz niezawodnością sprzętu i obsługi.

Ministerstwo Obrony Narodowej dokonywało zakupów różnorodnego uzbrojenia produkcji południowokoreańskiej. Wśród zakupionego uzbrojenia znalazły się pojazdy, takie jak czołgi i transportery opancerzone, a także różnego rodzaju statki powietrzne, w tym myśliwce i śmigłowce.

Skontaktować z Wojskiem Polskim można poprzez stronę kontakt wojsko polskie. Gdzie konsultanci odpowiadają na pytania odnośnie rekrutacji i obecnego stanu Wojska Polskiego.

3 komentarze

 1. Jarek
  5 sierpnia 2022 @ 12:18

  Polecam tak solidną branżę jak Służba Ojczyźnie. Jako urodzony patriota jestem dumny z własnej Ojczyzny i moich braci, walczących za Kraj.

  Pracuję w tej branży od wielu lat i mam w niej ogromne doświadczenie. Znam wszystkie tajniki służby w wojsku i mogę pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów, które mogą pojawić się podczas służby.

 2. Ewa
  5 sierpnia 2022 @ 12:21

  Służba w obronie kraju i nastawienie na pomoc tym, którzy walczą za swój kraj to dwa kluczowe czynniki, które sprawiają, że jest to solidny wybór.

  Praca w tej branży to służenie swojemu Krajowi. To nie jest tylko praca, to zaszczyt. Darze szacunkiem tych ludzi.

 3. Asia
  5 sierpnia 2022 @ 12:27

  Wojsko Polskie jest kluczowe dla dalszego sukcesu funkcjonowania ukochanego kraju. Wierzę w misję i ludzi, którzy ją wspierają, i mam nadzieję, że dołączysz do w służbie dla kraju, który dał tak wiele.

Dodaj komentarz