Skip to content

W Rosji zostanie przyjęte nowe prawo, które nakłada na taksówkarzy obowiązek monitorowania swoich pasażerów

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) buduje system, który pozwoli jej śledzić przemieszczanie się osób w taksówkach – twierdzą rosyjscy obrońcy praw człowieka. FSB stara się również o dostęp do poufnych danych pasażerów na własny użytek.

Posunięcie to ma miejsce po tym, jak największa rosyjska firma taksówkarska została zobowiązana do przekazania FSB informacji o klientach. Według rosyjskich obrońców praw człowieka, projekt ustawy przedłożony Dumie Państwowej wymagałby również od firm taksówkowych przekazywania informacji o klientach.

W Rosji rośnie zaniepokojenie inwigilacją ze strony władz. Rosyjscy działacze obywatelscy już podnieśli alarm, że liczba kamer, system rozpoznawania twarzy, aplikacje służb państwowych i monitorowanie firm taksówkarskich pozwalają służbom specjalnym na prowadzenie pozaprawnej inwigilacji Rosjan.

Przykładowo, rosyjskie media podały niedawno, że “Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wykorzystuje aplikacje taksówkowe, takie jak Uber i Yandex.Taxi, do zbierania informacji o swoich klientach.”

5 komentarzy

 1. Wiktor
  25 maja 2022 @ 14:35

  Ja się cieszę, że w Polsce jest solidna baza taxi na stronie https://taxi-24.com.pl/ gdzie można zamówić taksówkę i nie obawiać się o monitoring pasażera.

 2. Damian
  25 maja 2022 @ 14:39

  Korzystam z tej usługi już od kilku miesięcy i nigdy nie miałem żadnych problemów. Kierowcy są zawsze punktualni, przyjaźni i mają świetną obsługę klienta.

 3. Kaja
  25 maja 2022 @ 14:40

  W moim mieście usługi taksówkarskie świadczą prywatne firmy, ale wciąż jest z nimi wiele problemów. Na przykład czasami nie chcą dowieźć pasażerów pod wskazany adres lub pobierają za to dodatkowe opłaty. Główny problem polega na tym, że ci taksówkarze często nie są profesjonalistami, więc nie wiedzą, jak bezpiecznie i profesjonalnie prowadzić samochód.

 4. Renia
  25 maja 2022 @ 14:41

  Wielu Polaków wyjeżdża za granicę, ale po powrocie do kraju bardzo ważne jest dla nich, aby mogli czuć się bezpiecznie, poruszając się po swoim mieście czy kraju. W związku z tym cieszę się, że w Polsce pojawiła się nowa baza taksówek. Oferuje ona usługi, dzięki którym można zamówić taksówkę i mieć zapewnioną ochronę prywatności podczas podróży.

 5. Tadek
  25 maja 2022 @ 14:42

  Świetne jest to, że w Polsce nie stosuje żadnych systemów śledzenia w swoich samochodach. Kierowcy są również bardzo przyjaźni, co sprawia, że jazda jest jeszcze lepsza.

Dodaj komentarz