Skip to content

Na czym polega oszustwo na Vinted?

Mechanizm oszustwa na Vinted polega na wyłudzeniu danych sprzedawcy poprzez wysłanie fałszywego linku do zamówienia kuriera lub dokonania płatności. Do użytkownika zamieszczającego ogłoszenie zgłasza się osoba zainteresowana zakupem. Następnie wysyła link, który ma ułatwić płatność i zapewnić szybką wysyłkę. Mechanizm jest dość podobny do tego stosowanego przez Vinted w realnym świecie dlatego nie trudno jest wpaść w pułapkę.

Oszust wyśle Ci wiadomość, że chce zamówić Twój produkt lub poprosi o dane konta bankowego, aby mógł natychmiast zapłacić za niego. Nie wiesz, czy jest on godny zaufania, czy nie, ale chcesz jak najszybciej sprzedać swój przedmiot, więc nie wahasz się przed odpowiedzią. Podajesz mu dane swojego konta bankowego, ale zamiast otrzymać pieniądze, z Twojego konta zostają potrącone tysiące dolarów! Vinted kontakt pomoże Ci ustrzec się przed cyberprzestępcami, zaufaj konsultantom.

Cyberprzestępcy są bardzo dobrze przygotowani do oszustw. Dużo czasu poświęcają na przygotowanie swoich kont na portalach, dzięki czemu mogą wzbudzić zaufanie do sprzedawcy. Często podają się za osoby, które potrzebują odzieży używanej i chcą dokonać szybkiej transakcji.

Jest jednak kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, aby nie stracić swoich oszczędności:

1) Nie podawaj danych swojej karty, jeśli nie masz 100% pewności, że strona jest bezpieczna.

2) Zawsze dokładnie sprawdzaj stronę po zalogowaniu się do banku, fałszywe strony mają zmieniony adres URL.

3) Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości sprzedawcy – zrezygnuj z transakcji!

Sprzedaż ubrań online to świetny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ale musisz być ostrożny, ponieważ cyberprzestępcy przeszukują media społecznościowe i portale sprzedaży online. Posuną się nawet do masowego wysyłania fałszywych wiadomości, aby skłonić Cię do kliknięcia w ich linki.

Gdy padniesz ofiarą cyberprzestępców podczas sprzedaży ubrań, pamiętaj, aby natychmiast zgłosić sprawę do swojego banku i zablokować konto oraz karty. Składając reklamację unikaj podawania szczegółów i zaznacz, że to nie Ty dokonywałeś transakcji. Następnie zgłoś sprawę na policję, kradzież z konta bankowego jest przestępstwem, sprawcy powinni być ścigani. Bądź świadomy swoich praw! Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, jeśli to nie Ty autoryzowałeś transakcje, bank powinien zwrócić środki na Twój rachunek bankowy.

Jeśli padłeś ofiarą kradzieży bankowej, ważne jest, aby działać szybko. W Polsce masz trzy możliwości:

-Zgłosić swoją sprawę do Arbitra Bankowego. Arbiter rozstrzyga sprawy między klientami a bankami w ciągu 90 dni, a opłata za wniosek wynosi tylko 50 zł.

-Poprosić o pomoc Rzecznika Finansowego, który w Twoim imieniu wystąpi do banku o zwrot skradzionych środków.

-Pójść do sądu i złożyć pozew przeciwko bankowi. Będzie to wymagało pewnego doświadczenia i znajomości polskiego prawa cywilnego. Nasz zespół prawników pomoże Ci w tym procesie, ale radzimy skorzystać z pomocy prawnej przed rozpoczęciem sporu z potężną korporacją, jaką jest bank.

3 komentarze

 1. Piotrek
  7 lipca 2022 @ 16:27

  Dziękuję za ten artykuł, informuje on przed tym niebezpieczeństwem, które czyha na osoby robiące zakupy na Vinted.

  Jest to problem, z którym sama się spotkałam na swoim koncie. Mam nadzieję, że uda się coś z tym zrobić.

 2. Iza
  7 lipca 2022 @ 16:28

  Vinted jest popularną stroną dla użytkowników do kupowania i sprzedawania odzieży, ale ważne jest, aby pamiętać, że użytkownicy powinni zawsze być ostrożni w stosunku do tego, od kogo kupują.

  Masz tyle racji, że Vinted to niebezpieczne miejsce dla kupujących.

 3. Maja
  7 lipca 2022 @ 16:30

  Jestem członkiem tej strony od lat i nie mogę powiedzieć, ile razy ludzie próbowali sprzedać mi fałszywe produkty! Nawet sama kupiłam kilka.

Dodaj komentarz