Skip to content

Legalne taxi w Warszawie – jak rozpoznać, że taksówka jest legalna

Choć Warszawa posiada własne metro, a także dobrze rozwiniętą sieć tramwajową i autobusową, wiele osób decyduje się na korzystanie z usług taksówkowych. Przejazdy taxi w Warszawie pozwalają szybko i wygodnie dotrzeć do celu – o każdej porze dnia i nocy, także w weekendy i święta.

Często jednak słyszy się o wysokich opłatach za korzystanie z usług taksówkowych w Warszawie. Wynika to z wybierania pojazdów udających taksówki w stolicy. Jak rozpoznać legalną taksówkę i nie narazić się na wysokie opłaty?

Legalne taksówki mają kilka charakterystycznych cech:

– żółty kolor;

– niebieskie światła na dachu;

– tablica rejestracyjna z literami “TW” (Towarowa Warszawska);

– naklejka z informacją o imieniu i nazwisku kierowcy oraz numerem alarmowym;

– kalkulator opłaty za przejazd z zieloną strzałką informującą o możliwości zapłaty kartą (pokazuje się tylko przy płatności kartą).

Aby nie zostać oszukanym przez kierowcę, którego nie obowiązują limity cenowe określone w uchwale miejskiej, należy wybrać legalną taksówkę. Niestety, warszawiacy i osoby odwiedzające miasto są narażeni na ryzyko korzystania z usług transportowych, które nie są usługami taksówkowymi. Kierowców nie obowiązują limity cenowe określone w uchwale miejskiej.

Na pojazdy podszywające się pod taksówki można być szczególnie narażonym na przystankach autobusowych – na dworcach, lotniskach, w pobliżu centrum miasta i innych ruchliwych miejscach. Samochody te nie posiadają wszystkich oznaczeń charakterystycznych dla warszawskich taksówek – zazwyczaj mają jedynie żółto-czarny pasek na drzwiach, który przypomina taksówkę.

Jeśli chcesz zamówić taksówkę w Warszawie, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Przede wszystkim na dachu pojazdu musi znajdować się kogut, a nad nim napis “cab”. Na bocznych drzwiach powinien znajdować się herb Warszawy – Syrenka, a obok niego żółto-czerwony pasek z numerem kabiny. Naklejka z cennikiem musi być umieszczona na tylnej szybie po stronie pasażera, a wewnątrz musi znajdować się kasa fiskalna. Warto też wspomnieć, że bezpieczniej jest zamawiać taksówkę w Warszawie telefonicznie lub za pomocą aplikacji mobilnych, z których korzysta coraz więcej korporacji taksówkarskich – wtedy mamy pewność, że usługę wykona legalna taksówka i nie zapłacimy wygórowanej ceny.

3 komentarze

 1. Ola
  15 czerwca 2022 @ 15:36

  Wiem, że to może być trudne – miasto jest pełne oszustów, którzy próbują wykorzystywać ludzi, więc świetnie, że masz wiedzę i świadomość, aby się chronić!

  To wspaniale, że można w ten sposób rozpoznać legalną taxi. Bardzo się z tego cieszę.

  Myślę, że byłoby pomocne, gdybyś użył swoich własnych słów, aby opisać, co wyróżnia tę konkretną taxi spośród innych i skąd wiesz, że jest to legalna taxi.

 2. Tymek
  15 czerwca 2022 @ 15:38

  Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami! To wspaniale, że potrafisz w ten sposób rozpoznać legalną taksówkę. Bardzo się z tego cieszę.

 3. Romek
  15 czerwca 2022 @ 15:40

  Cieszę się, że potrafisz w ten sposób odróżnić prawdziwą taksówkę od fałszywej. To dobra umiejętność w świecie pełnym fałszywych wiadomości!

Dodaj komentarz