Skip to content

Jakie są ukryte powody uprawiania seksu?

Seks może być piękną rzeczą. To sposób na połączenie się z drugą osobą i może sprawić, że poczujesz się bliżej niej. Może być również sposobem na wyrażenie miłości, radości i pasji.

Ale czasami uprawiamy seks z powodów innych niż pożądanie. Możemy chcieć coś w ten sposób zyskać, stłumić lęki lub zadowolić kogoś innego. To nie zawsze jest złe – w seksie często chodzi o coś więcej niż tylko o przyjemność – ale może powodować problemy, gdy nie jesteśmy szczerzy co do tego, czego chcemy od tego doświadczenia.

Seksualność jest pojęciem szerokim, obejmującym różne sfery, w tym fizyczną, psychiczną i duchową. Seksualność wiąże się również z potrzebami podobnymi do głodu czy pragnienia – to znaczy, że są one naturalne i uniwersalne. Kiedy odpowiemy na te potrzeby w sposób spontaniczny i naturalny, będą one źródłem satysfakcji i spełnienia w podobny sposób, jak w przypadku picia wody w upalny dzień.

Nie każdy jednak wie, jak rozpoznać swoje potrzeby, czy też ma zdolność lub możliwość ich zaspokojenia. Niektórzy ludzie mają “mniejsze apetyty” niż inni.

Według Kazimierza Imielińskiego “ojca polskiej seksuologii” istnieje pięć głównych wyznaczników partnerskich norm seksualnych: dojrzałość, wzajemna akceptacja zachowań, nie szkodzenie zdrowiu, nie naruszanie porządku społecznego i najważniejsze dla naszych celów: dążenie do wzajemnego (tzn. u obojga partnerów) zaspokojenia potrzeby seksualnej. Nie oznacza to, że nie mogą oni przy okazji realizować innych (np. intymności, miłości, przywiązania), ale to popęd seksualny jest priorytetem. Zachowania seksualne, w których tylko jedna osoba zaspokaja swoją potrzebę, a druga strona zgadza się na czynności intymne w celu np. uciszenia wyrzutów sumienia, nie spełniają normy.

Świadoma zgoda jest procesem, w którym dwie osoby podejmują świadomą decyzję o podjęciu lub nie aktywności seksualnej. Oznacza to, że oboje partnerzy wiedzą, czego druga osoba chce, potrzebuje i czuje się komfortowo. Oznacza to również, że oboje partnerzy mieli możliwość wyrażenia swoich pragnień i upewnienia się, że nie mają nic przeciwko temu, co się dzieje.

Najważniejszą częścią świadomej zgody jest to, że oboje partnerzy są trzeźwi i świadomi tego, co się dzieje przez cały czas. Nie chodzi tylko o to, żeby powiedzieć “tak”, jeśli chce się coś zrobić; chodzi również o to, żeby powiedzieć “nie”, jeśli nie chce się czegoś zrobić. Jeśli ktoś jest pijany lub w inny sposób ubezwłasnowolniony, nie może wyrazić świadomej zgody, ponieważ nie jest w stanie zrozumieć, na co się zgadza lub czego odmawia.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą chcieć, aby ich partner zaangażował się w czynności seksualne, mimo że partner tego nie chce – powody te mogą być bardzo przymusowe. Na przykład: szantażowanie kogoś groźbami zerwania z nim, jeśli nie zaangażuje się w pewne czynności seksualne; grożenie przemocą lub krzywdą (emocjonalną lub fizyczną); lub wzbudzanie poczucia winy za odmowę.

Konsekwencje wymuszonej niechcianej aktywności intymnej są szeroko zakrojone i mogą być wyniszczające.

Fizycznie może doprowadzić do osłabienia lub całkowitego braku reakcji organizmu na ewentualne zbliżenie.

Pod względem psychologicznym prowadzi to do dużej depresji, która może trwać latami; zespołu stresu pourazowego (PTSD); oraz prób lub myśli samobójczych.

Pod względem seksualnym oznacza to, że możesz mieć problemy z podnieceniem się, odczuwaniem przyjemności podczas seksu, osiąganiem orgazmu lub możliwością cieszenia się zdrowym życiem seksualnym w przyszłości.

W wymiarze społecznym oznacza to, że możesz mieć mniejsze szanse na stworzenie znaczących związków, ponieważ boisz się, że zostaniesz ponownie zraniony lub uważasz, że nikt nie chciałby cię mieć po tym, co cię spotkało.

Warto pamiętać, że bliskość nie zawsze musi być spontaniczna, naturalna. Nie musi “brać się znikąd”, aby była prawdziwa. W wielu związkach (z różnych powodów) partnerzy planują aktywność seksualną, wpisują ją w kalendarz, wiedzą, kiedy się jej spodziewać. Nadal jednak jej przyczyną jest potrzeba seksualna. Warunki zewnętrzne decydują jedynie o jej kontrolowanej, zaplanowanej formie.

To nie jest nowa idea – pojęcie bliskości jako “potrzeby seksualnej” jest stare jak świat. Ale w naszym świecie natychmiastowej gratyfikacji i ciągłej stymulacji łatwo zapomnieć, jak ważne jest dla nas jako istot ludzkich, aby poświęcić czas dla siebie i skupić się na własnych potrzebach i pragnieniach, zanim będziemy mogli naprawdę połączyć się z kimś innym.

Jeśli chcesz, aby twój związek z partnerem lub współmałżonkiem był bardziej satysfakcjonujący niż kiedykolwiek wcześniej, poświęć trochę czasu ze swojego napiętego harmonogramu i skup się najpierw na tym, co sprawia, że czujesz się dobrze!

3 komentarze

 1. Bartek
  5 lipca 2022 @ 14:43

  Artykuł był bardzo pouczający, dużo się nauczyłem.
  Jestem pod wrażeniem tego jak wygląda psychologia seksu.

 2. Jola
  5 lipca 2022 @ 14:46

  Moim zdaniem ten artykuł wykonuje dobrą robotę przekazując, że treści seksualne mogą być artystyczne i piękne.

  Dodam coś od siebie, usługi na stronach jak https://sexnatelefon.com.pl również wpisują się w psychologię uprawiania seksu.

 3. Konrad
  5 lipca 2022 @ 14:48

  Tak, to prawda. Doceniam to, że piszesz o tym temacie w sposób, który nie sprawia, że czuję się źle z własną seksualnością.

  Myślę, że ten artykuł to świetny sposób, aby skłonić ludzi do rozmowy o seksie i zdrowiu seksualnym.

Dodaj komentarz